تاریخچه صنعت اجاره دادن اتومبیل شرایط اجاره آن

اجاره ماشین یا آژانس کرایه خودرو شرکتی است که مدت کوتاهی خودروها – رنت ماشین و خودرو – را اجاره می دهد، معمولا  اجاره خودرو از چند ساعت تا چندهفته میباشد

اغلب با شاخه های محلی متعددی (که به کاربر اجازه می دهد یک وسیله نقلیه را به مکان دیگر بازگرداند)، و عمدتا در نزدیکی فرودگاه ها یا مناطق مشغول شهر قرار دارند

در بیشتر موارد اجاره خودرو توسط یک وب سایت که امکان رزرو آنلاین را فراهم می کند، تکمیل می شوند.

تاریخچه اجاره خودرو شرایط اجاره آن

به گزارش جهان نيوز؛ آژانس های اجاره خودرو عمدتا به افرادی که نیاز به وسایل نقلیه موقت دارند، به عنوان مثال کسانی که ماشین ندارند، مسافران خارج از شهر وکشور یا صاحبان وسایل نقلیه آسیب دیده هستند. آژانس های اجاره خودرو همچنین می توانند به نیازهای صنعتی خود حرکت کنند، با اجاره کامیون ها و کامیون ها، و در بازار های خاص، انواع وسایل نقلیه مانند موتور سیکلت یا اسکوتر نیز ارائه می شود.

در کنار اجاره اولیه وسایل نقلیه، سازمان های اجاره خودرو نیز معمولا محصولات اضافی مانند بیمه، سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS)، سیستم های سرگرمی، تلفن های همراه، صندوق های ایمنی و صندلی های ایمنی کودک را ارائه می دهند.

تاریخچه اجاره خودرو

اولین ومشهور ترین شرکت اجاره خودرو، به سال ۱۹۱۲می رسد. شرکت آلمانی Sixt با سه اتومبیل برای اجاره تاسیس شد.جو ساندرز از اوماخا، نبراسکا برای اولین بار تنها با یک مدل T Ford قسطی در سال ۱۹۱۶ شروع به کار کرد، اما در سال ۱۹۱۷، شرکت فورد – اجاره خودرو اسپرت – لیروی ۱۸ مدل Ts را با ۱۰ سنت در هر مایل خریداری کرد. نام شرکت Saunders Drive-It-Yourself و سپس سیستم Saunders تبدیل شد. تا سال ۱۹۲۶، سوندرز به ۵۶ شهر گسترش یافت. شرکت ساوندز توسط Avis در سال ۱۹۵۵ خریداری شد.
یکی از رقبای اولیه در اجاره خودرو شرکت  Saunders، والتر جاکوبس بود که در سال ۱۹۱۸ با دوازده شرکت Ford Model T.The قرداد داشت .در سال ۱۹۲۳ توسط جان هرتز خریداری شد.
در انگلستان، شرکت اجاره خودرو با نام Godfrey Davis در سال ۱۹۲۰ تأسیس شد و در سال ۱۹۸۱ توسط Europcar خریداری شد.
این بخش به سرعت در آمریکا گسترش یافت؛ در سال ۱۹۲۶ انجمن آمریکایی Driveurself بیش از ۱۲۰۰ نماینده در شیکاگو تشکیل داد.
رشد در سفر پس از جنگ جهانی دوم منجر به ایجاد چندین شرکت بین المللی شناخته شده از جمله شرکت ملی اتومبیل (۱۹۴۷)، Europcar (1949)، Car Rental Project (1957)، Bus day car (1958)، و Budget car rental (1958) میتوان اشاره کرد.

شرکت های اجاره خودرو چگونه کار میکنند

بسیاری از دفاتر اجاره اتومبیل انواع وسیعی از وسایل نقلیه را با توجه به بودجه و نیازهای فضایی مورد استفاده قرار می دهند و بعضی نیز وسایل نقلیه تخصصی را با توجه به مکان خود مانند مبدل ها، مدل های معتبر، وسایل نقلیه هیبریدی / الکتریکی یا SUV ها و مسافرین ارائه می دهند. در فرودگاه های بزرگ و یا در شهرهای بزرگتر، برخی از آژانس های اجاره ای مستقل خودرو، وسایل نقلیه ای را برای اجاره ارائه می کنند. برخی از شرکت های تخصصی مانند Rent-a-Wreck خودروهای – اجاره ماشین و خودرو خارجی – قدیمی تر را با قیمت – قیمت کرایه ماشین خارجی – های پایین تر ارائه می دهند.
برای اجازه دادن به طبقه بندی یکنواخت و مقایسه آسان قیمت های اجاره اتومبیل، انجمن سیستم های صنعت اجاره اتومبیل (ACRISS) سیستم کد گذاری کد ماشین ACRISS را توسعه داده است. این توصیف اندازه، تعداد درب، نوع گیربکس (دستی / اتوماتیک)، و اینکه آیا ماشین دارای تهویه مطبوع است، به چهار حروف کد گذاری شده است. اولین حرف در کد Acriss نشان دهنده طبقه بندی عمومی وسیله نقلیه (به عنوان مثال مینی، اقتصاد، فشرده و غیره) است. نام دوم نوع خودرو را پیشنهاد می دهد (به عنوان مثال ۴ درب، املاک، تبدیل، SUV و غیره). نام سوم به طور کلی برای مشخص کردن نوع انتقال مورد استفاده قرار می گیرد، اگرچه می توان آن را نیز برای توصیف چند چرخ وسیله نقلیه استفاده کرد و نام چهارم نوع سوخت را مشخص می کند و اینکه آیا خودرو دارای تهویه مطبوع است یا خیر.
طبقه بندی های اضافی بر اساس تعداد صندلی ها و حجم تنه نیز توسط انجمن اجاره خودرو بلادرنگ تنظیم شده اند تا سیستم یکپارچه برای ارزیابی انواع ماشین ها در سیستم های رزرو آنلاین مانند Amadeus، Galileo GDS، Worldspan یا Sabre فراهم کند.

شرایط اجاره خودرو

اجاره اتومبیل تحت شرایط بسیاری است که از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است و از یک شرکت به دیگری متفاوت است. به طور کلی، خودرو باید همان شرایطی که در آن اجاره داده شد، بازگردانده شود و اغلب نباید محدودیت مسافت پیموده شود، در غیر این صورت هزینه اضافی ممکن است متحمل شود.
به دلایل بیمه، برخی شرکت ها حداقل و یا حداکثر سن اجاره را تعیین می کنند. در بعضی موارد، سن قانونی برای اجاره می تواند تا ۲۵ برابر باشد، حتی در کشورهایی که حداقل سن قانونی برای داشتن گواهینامه رانندگی بسیار پایین است، به عنوان مثال ۱۴،۱۵،۱۶ یا ۱۷ در ایالات متحده.
در همه موارد مجوز رانندگی معتبر برای اجاره یک وسیله نقلیه مورد نیاز است، و برخی از کشورها نیاز به مجوز رانندگی بین المللی (IDP) دارند.
اکثر شرکت های اجاره اتومبیل نیاز به استفاده از یک کارت اعتباری برای اتهام هزینه های اضافی دارند باید با بازده خودرو و یا هزینه های جاده، جریمه مربوط به موتورسیکلت و یا سوخت گم شده در پیدا کردن نقص باشد. در عوض یک کارت اعتباری، برخی از شرکت ها نیاز به سپرده نقدی بزرگ دارند. بعضی از شرکتها مانند Enterprise، کارت اعتباری را برای سپرده ها، معمولا با تأیید بلیط اقامت در دور سفر، برای مثال، یک بلیط هواپیمایی، اتوبوس یا قطار.

منبع:

http://www.jahannews.com

محبوب ترین برندهای وارداتی

تویوتا در ایران

بی ام و سری جدید

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =