porsche logo

تاریخچه کمپانی پورشه

در این مقاله سعی می کنیم هزاران مقاله رو درون یک مقاله بگنجونیم تا تمامی اطلاعاتی رو که راجع به پورشه میخاین بدونین رو بصورت کامل از صفر تا صد در اختیارتون قرار بدیم طوری که هیچگونه سوالی براتون باقی نمونه ! خب در اصل این مقاله برای خودرو باز هایی هست که هر روز سعی دارن اطلاعاتشون رو آپدیت و بروز کنند و یا کسانی که قصد خرید خودرو لوکسی مثل پورشه رو دارند و میخان با دید باز تری به مدل های مختلف این ابر قدرت دنیای خودرو نگاه کنند. پس با ما همراه بمونین و اگر یکم صبور باشین بعد از خدود 15 دقیقه وقت گذاشتن برای مقاله هر آن چیزی رو که راجع به این برند با ریز اطلاعاتشو خواهید دونست !

تولد پورشه !

خب اینجا از کلمه تاریخچه فاکتور گرفتیم چرا که خیلی کلیشه و تکراری شده . به جاش از بدو تولد برند پورشه از ابتدا براتون تعریف می کنیم . خب ایده پیاده سازی یک شرکت خودرو سازی بسیار گسترده و قدرتمد در سر یک جوونی اتریشی به اسم فردیناند پورشه نقش می بنده . پدر فردیناند علاقه ی شدیدی به اتومبیل و ساختار اون ها داشته و این علاقه از پدر به پسر به ارث می رسه ! پدر فری یک طراح قدیمی و با تجربه حوزه خودرو بوده و در اواخر عمر خودش یک شرکت هم تاسیس کرد .

شروع عمر کاری فردیناند پورشه

خب همونطوری که اشاره شد سرنوشت فری به سرنوشت پدر گره خورد و علاقه شدید به اتومبیل و طراحی اون ، باعث شد در این حوزه قدم برداره. بنابراین شروع به یادگیری ریاضیات در مدرسه شد و همزمان مکانیک رو هم در کارگاه پدر یاد گرفت.این در زمانی بود که به تازگی نازی ها به رهبری هیتلر به قدرت رسیده بودند.این در حالی بود که هیتلر در اون زمان سیاست خاصی رو در صنعت پیاده سازی کرده بود و این سیاست به صنعت خودرو سازی هم تعمیم یافت.بنابراین این موضوع برای خانواده پورشه خوشایند بود اما چرا ؟ چون در اون دوره هیتلر و دولتش برای رشد صنعت خودرو سازی شروع به پرداخت وام ها و مبالغ مساعدتی به شرکت های خودرو سازی کرده بود و در این دوره از زمان پدر فری تونست مدیریت و طراحی دو کارخانه خودرو سازی رو هم بر عهده بگیره.شعار دولت اون زمان نازی ها بر این باور بود که آلمان می بایست پر سرعت و پر قدرت ترین خودرو جهان رو طراحی و تکثیر کنه (هیتلر بسیار انسان جاه طلب و به اصطلاح خودمون یک دنده ای بوده ). خب در خلال این داستان جنگ تموم می شه و متاسفانه فری و پدر به اسارت فرانسوی ها که به آلمان حمله کرده بوند در اومد.برای رهایی فری و پدرش شرایط خاصی به وجود اومد که فقط یکی از پدر یا پسر آزاد می شدند. طبیعی بود که پدر با وجود سن بالا در اسارت باقی بمونه و پسر جاه طلبش آزاد بشه.بالاخره فری آزاد شد و به وطن خودش برگشت و اولین کاری که کرد سعی کرد تا کارخانه پدری رو دوباره بازسازی کنه اما به هر دلیلی این موضوع محقق نشد و فری با کمک های خواهر کوچکترش تونست دوباره به اتریش برگرده.فردیناند یک کارخونه ساخت لوله و پمپ آب تاسیس کرد و شروع به کار کرد اما زمان هایی که به خودش میومده ، یاد رویای قدیمی پدرش که نمیدونسته در چه شرایطیه یا اصلا مردست یا زنده ، می افتاد و اون رویا چیزی نبود جز طراحی و خلق یک خودرو اسپرت بر مبنای فولکس واگن غورباقه ای !

فری پورشه

فری پورشه

بالاخره !

و بالاخره تونست ! تلاش های شبانه روزی فری باعث شد رویای پدر زنده بشه و در معرض خلق قرار بگیره. و سال ها بعد ، در سال 1947 مدلی از پورشه به نام porsche type 356 .این مدل از پورشه اولین خودرویی بود که انحصارا با اسم پورشه و فری وارد بازار شد و تونست عنوان اولین خودرو اسپرت دنیارو ازآن خودش بکنه.پورشه تایپ 356 یک خودرو با 4 سیلندر بود که حدودا 150 اسب بخار نیرو داشت که موتور این خودرو در قسمت عقب اون قرار داشت (پورشه های معروف که در گیم هایی با محوریت خودرو و رانندگی هست به کرات دیدیم). در ادامه میریم سراغ چگونگی تاسیس کمپانی پورشه.

اولین خودرو پورشه

اولین خودرو پورشه

تاسیس قدرتمند ترین کمپانی تولید خودرو اسپرت

خب نوبتی هم که باشه نوبت اینه که بریم به سراغ تاریخچه تاسیس پورش !فردیناند پورشه 1931 و حدود 100 سال پیش کمپانی پورشه رو بصورت رسمی در شهر اشتوتگارت تاسیس کرد. کاربری این کمپانی فقط به طراحی بدنه خودرو نبود و طراحی موتور خودرو ها و مشاوره و توسعه خودرو های ساخته شده در شرکت های مختلف خودرو سازی هم جزو خدمات این کمپانی محسوب می شد. خب قابل توجه هست که در چندین سال اول عمده مشتریان پورشه ، کمپانی های بنام مرسدس بنز (mercedes benz)، دکا(deca) ، اوپل(opel) ، اتو ینیون و … بودند! از اولین پروژه هایی که وارد شرکت پورشه شد ، پروژه فولکس واگن بود. قابل ذکر هست که فولکس واگن به زبون آلمانی به معنی ماشین مردم هست.پس محوریت این شرکت از همون ابتدا با رویکرد کیفیت برای مردم ، هم جهت بود و با قطعیت میشه گفت هنوز هم هست.همچنین جا داره خدمتتون اولین خودرو تولید شده توسط شرکت فولکس واگن رو هم که فولکس واگن بیتلز (پورشه 64) بود هم معرفی کنیم.این خودرو هم در خلال جنگ آلمان وارد بازار شد.همین جریان با گذشت زمان ادامه پیدا کرد و کودک نوپای پورشه کم کم راه گرفتن یاد گرفت و در سال های مختلف دچار تغییر و تحولاتی عموما مثبت شد.در ادامه ، اتفاقات مهمی که در چند سال برای این کمپانی اتفاق افتاد رو براتون توضیح خواهیم داد.

 • تغییرات از سال 1951 تا 1963 : پدر فری در اوایل دهه پنجاه به شدت بیمار شد و در سال اول از دهه پنجاه ، این ابر مرد صنعت خودرو ، درگذشت ! از اتفاقات مهم این سال هم میشه به این اشاره کرد که بعد از درگذشت پدر فری ، نصف سهام کمپانی به فری تعلق گرفت و نصف دیگرش هم به دختر خانواده پورشه ، یعنی خواهر فری تعلق گرفت.
 • تغییرات از سال 1963 تا 1972 : در این سال شرکت پورشه اولین سری پورشه 911 را روانه بازار کرد که به نوعی جزء خودرو های کلاسیک به حساب می آمد.
 • تغییرات از سال 1972 تا 1992 : در این سال مشکلاتی بین خانواده پورشه و خانواده خواهرش پیش اومد که باعث یک سری تغییرات اساسی شد.از جمله ی این اتفاقات دعوای این دوتا خانواده برای مقامای مدیریتی بود.این دعوا یا اصطلاحا نزاع تا دهه 80 طول کشید و همین باعث شد که شخص فری کمپانی رو به سمت سهام داری بکشونه.این سال برای فری و همکاراش جزء بدترین سال ها بود چرا که تولیدات خودرو به پایین ترین حد خود رسیده بود.
 • تغییرات از سال 1992 تا 2009 : در طول این سال پورشه رنگ مدیر عامل جدیدی رو به خودش دید و اون شخصی به اسم وایکیند بود.وایکیند تاثیرگذار ترین شخص بعد از فری و پدرش در کمپانی پورشه بود . چرا که این شخص کمپانی پورشه رو از وضعیت نابسامانش به سودآوری رسوند. در خلال 17 سال از مدیریت وایکیند ، پورشه همه جهش خودش به سمت موفقیت رو طی کرد.
 • تغییرات از 2009 تا الان ! : خب امروز پورشه از قدرتمند ترین کمپانی های خودرو ساز دنیاست! علی رغم تولید پایین خودرو های پورشه ، تمامی خودرو های این شرکت از لوکس ترین و گران قیمت ترین خودرو های دنیاست.

لوکس ترین خودرو های تولید شده در پورشه

خب وقتش هست سه مدل از مدل های لوکس ساخته شده توسط پورشه رو خدمتتون معرفی کنیم.

پورشه ماکان

پورشه ماکان

پورشه ماکان از آن دسته از خودرو هاییست که در خانواده کراس اور ها قرار دارد .کراس اور ها به خودرو هایی اطلاق می شوند که بدنه و شاسی آن به خودرو های شاسی بلند شباهت دارد اما پلتفرم و یا چهارچوب یک خودرو سواری رویی آن پیاده سازی شده است . در بدو ورود پورشه ماکان در سال 2014 به بازار جهانی بسیاری از منتقدان خودرو های لوکس نظر چندان مثبتی نسبت به این خودرو نداشتند و حتی بر این باور بودند که مدل ماکان ، شایسته عضوی از خانواده پورشه بودن را ندارد.اما رفته رفته تیم توان مند پورشه به تمامی منتقدان و مردم این باور را داد که آنقدر ها هم نباید این شرکت را دست کم گرفت !

قوی ترین مدل این خودرو مدل توربوی آن می باشد.پیشرانه (مجموعه نیرو های لازم جهت به حرکت در آمدن خودرو که شامل سوخت و احتراق نیز می شود) این خودرو 6 سیلندر را در بر می گیرد که بصورت سری وی (V) قرار گرفته است. همچنین قدرت موتور این خودرو 250 اسب بخار در هر 5000 دور در دقیقه می باشد که در نوع خود عملکرد فوق العاده ای دارد چنانکه این خودرو شتاب صفر تا صد خودرا در کمتر از 7 ثانیه پر می کند.

همچنین این خودرو اسپرت تجهیزات و امکانات جالبی را داراست که از جمله ی آن ها می توان به اگزوز اسپرت و لوله اگزوز های زیبا و اسپرت در رنگ های مشکی و سیلور یا نقره ای اشاره کرد که در نوع خود زیبایی خاصی به این خودرو داده است.

پورشه ماکان

پورشه باکستر

پورشه باکستر

بسیاری از مردم وقتی پورشه را در خیابان های شهر خود می بینند ناخود آگاه لبخند روی لب هایشان  نقش می بندد.چرا که طراحی این شرکت نامی چنان حرفه ای و بدون نقص طراحی شده که هر بیننده ای را به خود جذب می کند. این کمپانی آلمانی مدت هاست رقیب سر سخت شرکت های نام آشنا و قدرتمند bmw  و benz می باشد.همچنین هر مدل از انواع مختلف پورشه را که نام ببریم به قطعا جزء اجتناب ناپذیر 10 خودرو لوکس جهان به شمار می آید. کمپانی پورشه امروزه عضوی از بهنرین شرکت های سودآور جهان به شمار می آید چنانکه تقریبا قشر سرمایه دار هر کشوری از محصولات این کمپانی قدر استفاده می نمایند.در این بین این شرکت خودرو ساز در سال 2005 و حدود 13 سال پیش خودرویی تحت عنوان باکستر روانه بازار نمود . باکستر ها در چند سری مختلف و به مرور زمان با قیمت های مختلف و متفاوتی تولید شدند که هر کدام از سری های این خودرو به نحوی محبوبیت خاص خود را بدست آوردند. همچنین در بدو ورود این خودرو ، شرکت پورشه تنها تولید کننده خودرو های اسپرت تا آن زمان بود و به عنوان پدر خانواده باکستر ها سری کوپه 911 آن در روند تولید و تست قرار گرفت.پ

س از گذشت بیش از 20 سال از تاسیس شرکت پورشه این مجموعه امروزه به عنوان پر تنوع ترین و جذاب ترین خودرو ساز جهان معروف شده است و سالانه هزاران طرح و استراتژی جدید برای طراحی ماشین هایی با مدل ها و انواع مختلف آن ها در ذهن کارشناسان و طراحان پورشه نقش میبندد و تنها یکی از آن ها به مرحله اجرا می رسد.

پورشه باکستر

 

پورشه پانامرا

پورشه پانامرا

پورشه پانامرا در دسته خودرو های هاچبک معمولی نیست.این خودرو یک کوپه به عرض 5 متر بسیار لوکس و قدرتمند است که در چهارچوب خودرو های خیره کننده پورشه می باشد. این خودرو تجربه متفاوتی برای رانندگی درون یک خودرو لوکس را به شما می دهد.از امکانات محشر این خودرو بال کناری و شاسی آن که الکتریکی می باشد.

این خودرو در حال حاضر در نسل دوم خود به سر می برد که در بازار خودرو سر و صدای زیادی به راه انداخته است.در ادامه بصورت ادامه به مشخصات این فنی این خودرو اشاره خواهیم کرد.نسل پانامرا های شرکت پورشه بصورت محرک چهار چرخ می باشند که البته قابل ذکر است که سری دیفرانسیل عقب این خودرو نیز در راه می باشد.در سری های اخیر امکان جدیدی و به البته بصورت سفارشی داخل این خودرو به کار برده شده است و آن امکان فرمان پذیری چرخ های عقب این خودرو می باشد.

پانامرا اولین خودرو ایست که در طراحی آن از طراحی فولکس واگن با طراحی و معماری msn استفاده شده است که این امکان بسیار جالبی نیز می باشد.

چنین امکانات جذابی باعث شده پانامرا در زمره برترین خودرو های موجود قرار گیرد و نظر بسیاری از کارشناسان و منتقدان خودرو را به خود جلب نماید.

پورشه پانامرا

خب در این مقاله سعی کردیم کامل و جامع راجع به کمپانی پورشه و محصولات مهمش صحبت کنیم. کامل ترین مقاله ای که راجع به این موضوع میتونین پیدا کنین قطعا همین مقالست.امیدواریم از خوندنش لذت ببرید و استفاده برده باشید.همچنین اگر تمایل به اجاره خودرو های رویایی پورشه رو دارید تا مدتی رویایی زندگی کنید روی لینک های زیر کلیک کنید.شاید بد نباشه از قیمت اونا هم مطلع بشید.

اجاره پورشه پانامرا

اجاره پورشه باکستر

اجاره پورشه ماکان

2 پاسخ
  • w3admin
   w3admin می گوید :

   لطف دارید دوست عزیز.همچنین میتونین مقاله های مربوط به کمپانی های دیگر رو به مرور در وبسایت مطالعه کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − ده =