تاریخچه کمپانی کیا موتورز

تاریخچه کیا موتورز

کیاموتورز

 کیاموتورز یک شرکت خودرو سازی کره ای است که یکی از زیرمجموعه های کمپانی  بزرگ هیوندا می باشد  تاریخچه کیا موتورز این کمپانی در سال 2013 با تولید حجم زیادی بالغ بر 2.75 میلیون دستگاه خودرو به عنوان دومین شرکت خودرو سازی در کره جنوبی شناخته شد که همین امر باعث رشد روزافزون این شرکت در کشور های مختلف اروپایی و آمریکایی شده است  در حال حاضر این کمپانی بزرگ در کشور های ایالات متحده آمریکا – چین – کره جنوبی – ویتنام و اسلواکی  در حال فعالیت می باشد که در سال 2006 اولین کارخانه مونتاژ قطعات کیاموتورز را در شهر وست پوینت ایالات جورجیا افتتاح کرد . کیا موتورز هم اکنون رو به توسعه ترین شرکت خودرو ساز در قاره اروپا می باشد و این موفقیت بزرگی برای شرکت کیاموتورز و حتی قاره آسیا می باشد . البته این را هم باید  گفت که شرکت هیوندا موتور با  داشتن  حدود    33/99 % از سهام شرکت کیاموتورز به عنوان بزرگترین سهامدار این شرکت بوده و باید نام این کمپانی را کیا هیوندا نوشت .

تاریخچه کیا موتورز

این مطلب کوتاهی در مورد آشنایی شما با این کمپانی بزرگ بود و در ادامه به صورت کامل در پیدایش این شرکت و فعالیت ها و محصولات این کمپانی بزرگ کره ای صحبت میکنیم .

تاریخچه و پیدایش شرکت کیاموتورز 

 شرکت کیاموتورز به عنوان با سابقه ترین و قدیمی ترین شرکت خودرو سازی کره ای در قرن 19 میلادی در سال 1944  با تولید مفتول های فلزی و دوچرخه سازی وارد عرصه صنعت شد و شاید هیچ کس در آن زمان فکر این را هم نمی کرد روزی این شرکت از دوچرخه سازی و تولید مفتول های فلزی به خودرو سازی روی بیاورد . در سال 1952 تصمیم برآن شد که نام شرکت را از «صنایع دقیق کیونگ سانگ» به کیا تغییر دهند و همین تغییر اسم به تغییر فعالیت شرکت هم منجر شد و چندی بعد شروع به ساخت خودرو های سواری و دوچرخه و کامیون  کردند و در سال 1986 با همکاری شرکت فورد شروع به ساخت برخی از مدل های مزدا نمودند و شاید برای ما و شما جالب باشد که یکی از این مدل ها کیا پراید بود که در آمریکا شمالی و استرالیا با نام های فورد فستیوا و فورد اسپایر به فروش می رفت .

تاریخچه کیا موتورز

تاریخچه نام شرکت  

شرکت کیا موتور پس شروع فعالیت خود در سال 1944 به عنوان شرکت تولید دوچرخه در حومه شهر سئول کشور کره جنوبی توانست با تغییرات در ساختار و فعالیت شرکت به برترین کمپانی تولید خودرو در سطح اروپا برسد و نام شرکت خود را از یک نام چینی-کره ای به اسم ” کیا ” که به معنای “برآمده از آسیا” می باشد تغییر دهد.

شروع دوباره کمپانی کیاموتورز

 پس از سال ها تولید موفق در آسیا و آمریکا به دلیل بحرن های مالی آسیا در سال 1997 شرکت کیاموتورز ورشکست شد و همین امر باعث شد که شرکت هیوندا موتور در سال 1998 با خریدن سهام شرکت فورد به عنوان بزرگترین سهامدار این شرکت شناخته شده و به عبارتی این شرکت را تصاحب کرد .در سال 1998 با ورود شرکت هیوندا خون جدیدی در رگ های این کمپانی تزریق شد و شروع به صادرات خودرو در کشور های اروپایی کردند وبه رقیب بزرگی برای شرکت فورد به دلیل قیمت پایین خودرو های کیا در اروپا تبدیل شدند .  کیا صادرﺍت خودرو به ﺍروپا رﺍ از سال ۱۹۹۱ با خودروی مینی کیا پرﺍید، آغاز نمود. شروع فروش ﺍین محصول در ﺍروپا با ﺍستقبال روبرو شد، تا ﺍینکه در ﺍنتهای دهه ۱۹۹۰ میلادی، با کاهش تقاضای این مدل، در نهایت به توقف کامل خط تولید مدل پراید گردید. خودروی کیا ریو نیز مانند پراید، از سال ۲۰۰۱، از خط تولید محصولات کیا موتورز خارج شد و البته در سال 2004 با ورود خودرو پیکانتو – سراتو اسپورتیج و کیا سورنتو دوباره کیا به عرصه جدی خودرو سازی وارد شد و سهم بسیار زیادی از بازار اروپا را به خود اختصاص داد .

تغییرات کیا موتورز

تغییرات اساسی این شرکت از سال 1998 تا 2005  نه تنها باعث افزایش فروش این شرکت بلکه باعث بالا رفتن تقاضای محصولات این کمپانی در کشور آمریکا شد و همین امر مسئولان این شرکت را برآن داشت که شعبه ای دیگر در ایالات می سی سی پی احداث کنند .هم اکنون شرکت کیا موتورز با هشت  کارخانه در کشور های کره جنوبی – چین – اسلواکی و ایالات متحده آمریکا با عنوان “کیا موتورز آمریکا” فعالیت میکند .

تاریخچه کیا موتورز

فعالیت های شرکت کیاموتورز

شرکت کیا موتورز علاوه بر فعالیت اصلی خود در صنعت خودرو سازی در بخش سرمایه گذاری و  اسپانسری ورزشی و هنری فعالیت زیادی دارد که از جمله آنها فعالیت در انجمن های ورزشی – تیم های ورزشی – رویداد های ورزشی – سرگرمی – خواننده ها – بازیگران – ورزشکاران – رویداد های خیریه و موسیقی می باشد .

 کیا موتورز در ایران

در حال حاضر شرکت های هیوندا و کیا  که در مطالب قبل عرض کردیم که این دو شرکت را میتوان هیوندا-کیا نام برد در کشور ما بیشترین سهم از واردات را دارند . در کشور ما محصولات کیاموتورز از طریق نمایندگی اطلس خودرو به مردم عرضه می شود . از مهمترین عوامل محبوبیت خودرو های این کمپانی در ایران میتوان قیمت پایین محصولات این خودروساز را  نسبت به خودرو های اروپایی دانست که البته با ورود خودرو های چینی شاید چند سال آینده دیگر شاهد این محبوبیت نباشیم .کیا هم همانند بسیاری از خودروساز های اروپایی و آسیایی به بازار خودرو های هیبریدی هم ورود کرده و در سال 1395 در تهران شاهد رونمایی خودرو اپتیما هیبریدی بودیم .  خودرو پراید – ریو و سراتو جز خودرو هایی هستند که در کشور ما چندین سال مونتاژ شده و محبوبیت زیادی هم در کشور ما دارند که البته ریو چند سالی است که از این لیست خذف شده و مونتاژ آن در ایران متوقف شده است .

محصولات شرکت کیاموتورز که در خیابان های ایران به وفور دیده میشود :

تاریخچه کیاموتورز - اجاره کیا سراتو

تاریخچه کیا موتورز - کیا اپتیما

  • کیا کادنزا
  • کیا سورنتو
  • کیا  اسپورتیج
  • کیا موهاوی
  • کیا  پیکانتو

همچنین لازم به ذکر است که کیا اپتیما و کیا سراتو در مجموعه ماهان رنت ، جزء خودرو های اجاره ای خواهد بود و ماهان رنت کیا سراتو و کیا اپتیما را بصورت موجود در اختیار دارد.با کلیک بر روی لینک های بالا به صفحه مربوطه مراجعه نمایید و از آرین قیمت خودرو های اجاره ای کیا موتورز اطلاع پیدا کنید.

تاریخچه کمپانی کیا موتورز

جمع بندی

هدف از این مقاله آشنایی بیشتر با شرکت خودرو سازی کیا و نحوه پیدایش این کمپانی و محصولات این شرکت در خارج و داخل ایران بود و امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید و توانسته باشیم مقداری از اطلاعات خودرویی شما را افزایش داده باشیم .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 7 =